ⓘ Laimas slimība, arī Laimas borelioze vai ērču borelioze, ir infekcijas slimība, kuru ierosina borēlijas baktērija. Laimas slimība pirmo reizi aprakstīta ASV Kon ..

                                     

ⓘ Laimas slimība

Laimas slimība, arī Laimas borelioze vai ērču borelioze, ir infekcijas slimība, kuru ierosina borēlijas baktērija. Laimas slimība pirmo reizi aprakstīta ASV Konektikutas štata Laimas pilsētā, no kā cēlies tās nosaukums.

Visbiežākā infekcijas pazīme ir apsārtuma apgabala paplašināšanās, kas nedēļu pēc piesūkšanās sākas vietā, kur piesūkusies ērce. Izsitumi parasti ne niez, ne sāp. Aptuveni 25% cilvēku izsitumi nerodas. Cilvēkam var arī būt nogurums, drudzis un galvassāpes. Ja slimība netiek ārstēta, var parādīties sāpes locītavās, stipras galvassāpes ar kakla stīvumu, sirdsklauves un citi simptomi. Pēc vairākiem mēnešiem un gadiem var atkārtoti parādīties sāpes locītavās un pietūkums.

Laimas slimību uz cilvēkiem ar kodienu pārnes Ixodes ģints inficētās ērces. Parasti baktērija var izplatīties vienīgi pēc 36 - 48 stundu ilga piesūkšanās perioda. Ziemeļamerikā Laimas slimību izraisa Borrelia burgdorferi sensu stricto baktērija, Eiropā un Āzijā - arī Borrelia afzelii un Borrelia garinii. Slimība netiek pārnēsāta no cilvēka uz cilvēku, ar citu dzīvnieku vai ēdiena palīdzību. Slimības diagnoze balstās uz simptomiem, ērču iedarbības vēstures, dažkārt arī tiek testētas antivielas asinīs. Asins analīzes bieži vien ir negatīvas slimības sākumstadijās.

Izvairīties no ērču kodumiem var, valkājot garas bikses un izmantojot dietiltoluamīdu. Ērces var noņemt ar pincetes palīdzību. Ja noņemtā ērce bijusi pilna ar asinīm, infekcijas attīstības novēršanai var tikt izmantota doksiciklīna viena deva, tomēr to parasti neiesaka, jo infekcijas attīstība notiek reti. Infekcijas attīstības gadījumā var izmantot dažādas antibiotikas. Ārstēšana parasti ilgst divas - trīs nedēļas. Dažkārt no ārstēšanas var rasties drudzis un muskuļu un locītavu sāpes, kas ilgst vienu - divas dienas.

Ziemeļu puslodē šī ir izplatītākā slimība, ko izplata ērces. Tiek uzskatīts, ka Eiropā ik gadu ar to saslimst 65 tūkstoši cilvēku, ASV - 300 tūkstoši, 2009. gadā Latvijā tika reģistrēti ap 700 saslimšanas gadījumu. Infekcija visbiežāk notiek pavasarī vai vasaras sākumā.

Pirmoreiz diagnosticēta 1975. gadā Laimā, Konektikutas štatā, ASV. Borēlijas baktērijas pirmoreiz aprakstīja Villijs Burgdorfers 1981. gadā.